Przekaż 1,5%

Przekaż 1,5% podatku na Wolne Lektury KRS 00000 70056
Ufunduj darmowe książki dla tysięcy dzieciaków.
WIĘCEJ

Dorzuć się!

Nasze książki są dostępne dla tysięcy dzieciaków dzięki darowiznom od osób takich jak Ty!

Dorzuć się!
Michał Nogaś

Michał Nogaś

Wolne Lektury to dobro. Narodowe.

Adam Fidusiewicz

Adam Fidusiewicz

Wspieram, bo uważam że dostęp do wiedzy powinien być darmowy. Sam często korzystam z zasobów wolnelektury.pl więc wspieram jak tylko mogę.

Barbara Klicka

Barbara Klicka

Wolne Lektury to biblioteka, która jest czynna 24 godziny na dobę i w dodatku można z niej korzystać bez wychodzenia z domu. No i można tam znaleźć mnóstwo klasycznych pozycji, również tych mniej oczywistych.

Sylwia Chutnik

Sylwia Chutnik

Warto wspierać czytanie w każdej formie, możliwie dostępne dla wszystkich. I takich książek, po które warto sięgnąć.

Paulina Holtz

Paulina Holtz

Miejsca takie jak Wolne Lektury są bezwzględnie potrzebne. To port lotniczy skąd każdy, niezależnie od wieku i zawartości portfela, może wyruszyć na poszukiwanie przygody.

Paulina Młynarska

Paulina Młynarska

Kto raz pokocha czytanie, już nigdy nie będzie całkiem sam. Książki ratują życie. Na Wolnych Lekturach znajdziecie ich bez liku.

Filip Springer

Filip Springer

Nie umiem błyskotliwie odpowiedzieć na pytanie o to dlaczego warto wspierać Wolne Lektury. Chciałbym być oryginalny, a to jest tak naprawdę pytanie dlaczego dostęp do świetnej literatury powinien być nieograniczony i dla każdego. Każda odpowiedź na to pytanie trąci truizmem. Jedyna rozsądna jaka się nasuwa brzmi następująco: Wolne Lektury należy wspierać bo są.

Piotr Głowacki

Piotr Głowacki

Wolne Lektury to skarbnica mądrości otwarta na oścież. Tu wolno czytać wszystko. Tylko od was zależy, czy podejmiecie to wyzwanie. Tu już nic nie stoi na przeszkodzie. Wolność lektury, wolność wyboru, wolność wyobraźni – twoja wolność.

Dorzuć się!

Wolne Lektury to lektury szkolne i tysiące innych książek – za darmo i bez rejestracji.

Czytaj i słuchaj online, ściągaj na swój telefon lub komputer, dziel się z innymi.

Dla uczennic i uczniów dodajemy przypisy, motywy literackie, biogramy i geotagowanie.

Dowiedz się więcej
Dorzuć się!

Jesteśmy częścią ruchu wolnej kultury!

Dowiedz się więcej
Dorzuć się!

Jak budujemy najpopularniejszą bibliotekę online w Polsce

Dowiedz się więcej

Prapremiera

Edgar Allan Poe, Zabójstwo przy rue Morgue

Edgar Allan Poe

Zabójstwo przy rue Morgue

W paryskiej gazecie ukazuje się doniesienie o niezwykłej zbrodni dokonanej przy rue Morgue. Zaalarmowani nocnymi krzykami mieszkańcy dzielnicy wtargnęli do budynku, gdzie w zamkniętym od wewnątrz pokoju ujrzeli zniszczone, poprzewracane w nieładzie meble, a wkrótce potem znaleźli ciała brutalnie zamordowanych kobiet: właścicielki domu i jej córki. Jak zdołał uciec zabójca? Co było motywem tej zbrodni? Dlaczego popełniono ją z takim okrucieństwem? Policja nie potrafi rozwikłać sprawy. Zaintrygowany Dupin postanawia przeprowadzić własne śledztwo.

Pierwsze z opowiadań Edgara Allana Poego, w których anonimowy narrator przedstawia najbardziej spektakularne sprawy swojego przyjaciela C. Auguste'a Dupina. Nowele o błyskotliwym ekscentryku, posługującym się dedukcją i analizą sposobu myślenia innych osób, stanowią pierwsze współczesne utwory detektywistyczne, zaś postać Dupina stała się prototypem kolejnych literackich detektywów, w tym Sherlocka Holmesa Arthura Conan Doyle'a.

Chociaż dzieła z podobnymi motywami pojawiały się już wcześniej, opublikowane w roku 1841 Zabójstwo przy Rue Morgue to pierwszy utwór w pełni skupiony na stosowanej przez bohatera metodzie analitycznej. W swoim Studium w szkarłacie, wydanej w roku 1887 pierwszej powieści o Sherlocku Holmesie, Arthur Conan Doyle zapożyczył z opowiadania Poego sprawdzone elementy. Narracja w obu przypadkach prowadzona jest pierwszoosobowo, historię opowiada człowiek, który mieszka w stolicy w wynajętym mieszkaniu wspólnie ze znajomym, wkrótce przyjacielem. Jego nadzwyczajne zdolności detektywistyczne narrator poznaje po raz pierwszy nie podczas rozwikływania przez niego sprawy kryminalnej, ale w życiu codziennym, na własnej osobie. Pewnego dnia do bohaterów dociera wiadomość o zagadkowej zbrodni, wobec której zawodzą rutynowe sposoby śledztwa stosowane przez policję. Dzięki nawykowi uważnej obserwacji, zwracaniu uwagi na szczegóły i skrupulatnie stosowanej metodzie analitycznej detektyw rozwiązuje sprawę. W historiach o Sherlocku Holmesie występuje również zapożyczona od Poego nowatorska technika narracyjna, w której bohater najpierw oznajmia rozwiązanie, a dopiero następnie przedstawia rozumowanie, które do niego doprowadziło.

Aby przeczytać prapremierę, dorzuć się do Wolnych Lektur dowolną wpłatą. Ustaw stałe wsparcie, a będziesz mieć dostęp do kolejnych prapremier.

Dorzuć się

Bądź na bieżąco

Projekt prowadzony przez

Honorowy patronat

Partnerzy merytoryczni

Grantodawcy

Patroni medialni

Partner

Zmieniamy się!

Jeżeli to czytasz jesteś jedną z osób, której prezentujemy nowy wygląd części stron. Będziemy bardzo! wdzięczni za Twoją opinię – możesz nam ją przesłać tutaj. Jeżeli wolisz klasyczny wygląd - wystarczy, że klikniesz tutaj