Włącz się w prace

    Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi działaniami zapisz się na newsletter https://wolnelektury.pl/newsletter/zapisz-sie/.

  • Zostań naszym redaktorem.
  • Zdobądź nowe umiejętności i doświadczenie.
  • Weź udział w otwartym projekcie i twórz innowacyjną bibliotekę internetową.

Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą współtworzyć nasz projekt. Współpracujemy ze studentami, nauczycielami i wszystkimi zainteresowanymi literaturą, redagowaniem tekstów i projektami informatycznymi. Oferujemy profesjonalne szkolenia i stałą pomoc merytoryczną. Wolontariusze mogą pracować zdalnie lub w siedzibie Fundacji.

Organizujemy również praktyki studenckie – nawiązaliśmy współpracę z Instytutem Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW, Wydziałem Polonistyki UW, Biurem Karier UKSW oraz Wydziałem Fizyki UW. Praktyki odbywają się w formie hybrydowej.

Jak się do nas zgłosić?

Wszystkie zainteresowane osoby prosimy o przysłanie maila na adres aleksandra.sekula@wolnelektury.pl.

W zgłoszeniu dotyczącym praktyk należy przesłać regulamin praktyk na danym kierunku studiów, proponowany termin realizacji praktyk oraz liczbę godzin do zrealizowania.

Fundacja Wolne Lektury jest Organizacją Przyjazną Wolontariuszom.

Kogo szukamy?

Redaktorów technicznych (skład tekstu)

Skład jest pierwszym etapem pracy nad tekstem. Za pomocą znaczników języka WL-XML nadajemy tekstowi pożądaną formę i umożliwiamy wyświetlenie go na stronie internetowej. Redakcje techniczna dokonywana jest na Platformie Redakcyjnej, która pozwala na zautomatyzowanie dużej części pracy.

Kto może zostać redaktorem technicznym?

  • Każdy – po krótkim szkoleniu.

Więcej informacji o redakcji technicznej znajdziecie na stronie redakcji Wolnych Lektur


Korektorów tekstów

Korekta to poprawienie błędów OCR (mechanizmu przekształcającego zdjęcia poszczególnych stron utworu, a więc skany - w tekst, który można edytować) tak, aby uzyskać tekst podstawowy do dalszego opracowywania - zgodny ze źródłem. Kolejnym etapem pracy jest sprawdzenie przypisów źródła.

Kto może przeprowadzać korektę tekstów?

  • Osoby, które mają doświadczenie w korekcie tekstów literackich.
  • Studenci i absolwenci studiów humanistycznych, którzy chcą takie doświadczenie zdobyć.

Więcej informacji o redakcji merytorycznej znajdziecie na stronie redakcji Wolnych Lektur