Przekaż 1,5% na Wolne Lektury

Przekaż 1,5% podatku na Wolne Lektury


KRS: 0000070056
Nazwa organizacji: Fundacja Wolne Lektury


Wolne Lektury to darmowe książki, które trafiają do dzieciaków w całej Polsce dzięki innowacyjnej wolnej bibliotece z lekturami szkolnymi i tysiącami e-książek i audiobookami. Naszą misją jest wspieranie dzieci i młodzieży z najuboższych rodzin i miejscowości, w których brakuje księgarń i bibliotek. Chcemy, by miały łatwy i bezpłatny dostęp do e-książek — lektur szkolnych, ciekawych i wartościowych powieści, opowiadań, wierszy. To ważne, ponieważ w 32% domów w Polsce nie ma ani jednej książki (dane Biblioteki Narodowej, 2022).

Wyrównujemy także szanse edukacyjne dzieciaków, dając im łatwy dostęp do obowiązkowych lektur szkolnych. Jesteśmy częścią ruchu wolnego internetu, wolnej kultury i wolnego oprogramowania — publikujemy wyłącznie na wolnych licencjach, bo każdy ma prawo do kultury! Dzięki temu do naszej biblioteki po książki zajrzało w 2022 r. ponad 6,4 mln unikatowych użytkowników!

Jak przekazać 1,5% na Wolne Lektury?

1,5% podatku możesz przekazać w swoim formularzu PIT dostępnym od 15 lutego na stronie https://www.podatki.gov.pl/ lub — jeśli wypełniasz druk samodzielnie — wpisując w odpowiednią rubrykę Twojego formularza nasz numer KRS 00000 70056.

Co stanie się z Twoimi pieniędzmi?

Pieniądze z 1,5% pomogą tysiącom dzieciaków, bo dzięki nim możemy udostępniać m.in. lektury szkolne. Dzięki wpłatom z 1% w ostatnich latach mogliśmy zamówić nowe tłumaczenia lektur szkolnych i dzisiaj każda uczennica i każdy uczeń może je za darmo przeczytać. Były to:


* Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta (tłumaczenie Jarek Westermark)
* Charles Perrault, Kopciuszek (tłumaczenie Oskar Hedemann)
Inne nowe publikacje ufundowane z 1% w ostatnich latach to m.in.:
Dla dzieci:
* Aleksander Fredro, Bajki, m.in. Małpa w kąpieli, Paweł i Gaweł
* Joanna Papuzińska, Śpiące wierszyki
* Artur Oppman, O czterech muzykantach
Dla dorosłych czytelniczek i czytelników:
* Wojciech Bogusławski, Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale
* Mark Twain, Pamiętnik Adama
*Tytus Czyżewski, Osioł i słońce w metamorfozie oraz Śmierć fauna
* Paul Heyse, Wesele na Capri. Nowele włoskie
* Cyprian Kamil Norwid, Żydowie polscy
* Szmul Zygielbojm, Ostatni list
* Karel Čapek, Inwazja jaszczurów (tłumaczenie Jacek Illg)
* Maurice Leblanc, Wydrążona iglica
* Zośka Papużanka, Pan Parasol

Wsparcie od osób indywidualnych pozwala nam też finansować tzw. wkład własny do projektów dotowanych przez instytucje publiczne, czy utrzymać infrastrukturę IT fundacji. Sprawozdanie finansowe z lat ubiegłych znajdziesz tu: Dokumenty fundacji.

Przekaż darowiznę na Wolne Lektury


Niewielkie, ale stałe wpłaty mają wielką moc! Dzięki nim możemy planować publikację kolejnych darmowych książek. Dorzucaj się do Wolnych Lektur regularnie!

Każda wpłacona kwota zostanie przeznaczona na rozwój zasobów naszej biblioteki. Można także nas wesprzeć tradycyjnym przelewem bądź zleceniem stałym na konto:


Fundacja Wolne Lektury
ul. Marszałkowska 84/92 lok. 125
00-514 Warszawa
Nr konta: 75 1090 2851 0000 0001 4324 3317
Tytuł przelewu: Darowizna na Wolne Lektury

Dane do przelewów zagranicznych:

Santander Bank Polska S.A.

KOD SWIFT: WBKPPLPP

nr. kont w formacie IBAN:
Wpłaty w USD: PL82 1090 2851 0000 0001 4324 3385
Wpłaty w EUR: PL88 1090 2851 0000 0001 4324 3374

Zmieniamy się!

Jeżeli to czytasz jesteś jedną z osób, której prezentujemy nowy wygląd części stron. Będziemy bardzo! wdzięczni za Twoją opinię – możesz nam ją przesłać tutaj. Jeżeli wolisz klasyczny wygląd - wystarczy, że klikniesz tutaj