Szkoła Poezji Wolnych Lektur

Miłośniczki i miłośników literatury zapraszamy do udziału w zajęciach Szkoły Poezji Wolnych Lektur.

Nie wyobrażasz sobie dnia bez lektury choćby jednego wiersza? Czytasz poezję, ale nie zawsze wiesz, jak zabrać się do interpretacji? A może masz już na koncie swoje pierwsze próbki poetyckie? Jeśli tak, to mamy coś dla Ciebie.

Dwa razy w tygodniu spotkasz się z wybitnymi poetami, literaturoznawcami i krytyczkami literackimi. Pod ich okiem nauczysz się, jak interpretować i tworzyć poezję. W Szkole Poezji Wolnych Lektur będziemy wspólnie zastanawiać się nad tym, co mówi i jaka może być dziś poezja.

Informacje o trwających zajęciach i zapisy: Planujemy kolejną edycję szkoły już w wakacje 2023 r. - zaglądaj tu lub na media społecznościowe, by nie przegapić zapisów. Możesz też zapisać się na newsletter Wolnych Lektur, żeby dostawać informację o nowych publikacjach i kursach, klikając tu .

Opinie osób uczestniczących w poprzednich edycji:
- Bardzo dziękuję, że mogłem brać w tym udział. Rewelacyjna sprawa!
- Ale się cieszę, że udostępniacie tak wartościowe materiały za darmo! Już wiem, jak spędzę weekend.
- Bardzo dziękuję za wykład, wreszcie dowiedziałem się, jak jest zbudowany taki wiersz!

Kontakt
Wszystkie pytania prosimy kierować na adres: paulina.choromanska@wolnelektury.pl.

Na prośbę uczestników kursu wystawimy zaświadczenia o uczestnictwie po zakończeniu projektu.

Dotychczasowe edycje:

Mistrzowska Szkoła Poezji Wolnych Lektur 2021
48 wykładów
Start: 13 września 2021
Koniec: 15 grudnia 2021

"To nie jest kiepskie bla bla, to zabije cię jak Kain Abla", czyli czemu poezja
Justyna Bargielska
— poetka, dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Gdynia. Przeczytaj biogram na Wikipedii.
Wiersze do oglądania. O powinowactwach słowa obrazu
prof. dr hab. Jerzy Jarniewicz
— tłumacz, poeta i krytyk literacki poprowadził zajęcia z korespondencji słowa i obrazu na wybranych przykładach literatury europejskiej.Przeczytaj biogram na Wikipedii.
"poezji polskiej {...} współczesnej nie da się przelecieć w jedną noc ole"
prof. dr hab. Piotr Śliwiński
- profesor zwyczajny Instytutu Filologii Polskiej Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; krytyk literacki i badacz polskiej poezji współczesnej. Autor i współautor artykułów i książek krytycznoliterackich; w 2012 roku wydał zbiór esejów Horror poeticus. W latach 2015-2021 był przewodniczącym kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej.Przeczytaj biogram na Wikipedii.
Stare wiersze sławnych poetów
Grzegorz Uzdański
- twórca strony z pastiszami "Nowe wiersze sławnych poetów", które ukazały się w wydaniu książkowym w 2021 roku; improwizator w Resorcie Komedii; autor powieści Wakacje (2016) i Zaraz będzie po wszystkim (2019). W 2021 wydał książkę Wypiór, za którą otrzymał nominację do Paszportu Polityki. Przeczytaj biogram na Wikipedii.
Z lewej równo, z prawej poszarpane. Nauka o wierszu
dr Łukasz Żurek
— teoretyk literatury, który właśnie obronił doktorat na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, poprowadzi zajęcia z poetyki i analizy dzieła literackiego.
Szczegółowy opis zajęć

Wakacyjna Szkoła Poezji Wolnych Lektur 2022
24 wykłady
Start: 13 lipca 2022 r.
Koniec: 15 września 2022 r

Jak rozpoznać dobry wiersz? Ćwiczenia z interpretacji poezji polskiej
dr Artur Hellich
- adiunkt w Instytucie Literatury Polskiej UW. Naukowo zajmuje się teorią autobiografii, pastiszem i dziejami literaturoznawstwa w Polsce. Jest autorem książki "Gry z autobiografią: przemilczenia, intelektualizacje, parodie" (Warszawa 2018).
Znaleziska i zestawienia
Natalia Malek
- poetka i tłumaczka, absolwentka Instytutu Anglistyki UW. Autorka czterech książek poetyckich. Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2021 za książkę pt. Karapaks oraz Nagrody im. Adama Włodka 2017 za projekt książki pt. Kord. Nominowana także do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2018 i do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2021. Kuratorka Spoken Word Festival Warsaw, międzynarodowego festiwalu poezji performatywnej, oraz Wierszy w mieście — festiwalu poezji w przestrzeni publicznej Warszawy. Przeczytaj biogram na Wikipedii.
Letnia Szkoła Poezji
prof. dr hab. Piotr Śliwiński
- profesor zwyczajny Instytutu Filologii Polskiej Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; krytyk literacki i badacz polskiej poezji współczesnej. Autor i współautor artykułów i książek krytycznoliterackich; w 2012 roku wydał zbiór esejów Horror poeticus. W latach 2015-2021 był przewodniczącym kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej.
Co autor miał na myśli. Wykłady o wierszach
Grzegorz Uzdański
- twórca strony z pastiszami "Nowe wiersze sławnych poetów", które ukazały się w wydaniu książkowym w 2021 roku; improwizator w Resorcie Komedii; autor powieści Wakacje (2016) i Zaraz będzie po wszystkim (2019). W 2021 wydał książkę Wypiór, za którą otrzymał nominację do Paszportu Polityki.
Szczegółowy opis zajęć

Mistrzowska Szkoła Poezji Wolnych Lektur 2022
30 wykładów
Start: 4 października 2022 r.
Koniec: 15 grudnia 2022 r.

Poezja w kryzysach
dr hab. Julia Fiedorczuk
- poetka, wykładowczyni akademicka, badaczka literatury amerykańskiej. Prozaiczka, autorka opowiadań oraz powieści Biała Ofelia (2013) i Nieważkość (2015, nominowana do Nagrody Literackiej Nike). Główna propagatorka i reprezentantka ekopoetyki na gruncie polskim. Autorka esejów o ekopoetyce, które ukazały się w zbiorze Cyborg w ogrodzie (2015). Wraz z Gerardo Beltránem, zamieszkałym w Polsce meksykańskim poetą i tłumaczem, wydała też programową książkę zatytułowaną Ekopoetyka. Przeczytaj biogram na Wikipedii
Jak rozpoznać dobry wiersz?
dr Artur Hellich
- adiunkt w Instytucie Literatury Polskiej UW. Naukowo zajmuje się teorią autobiografii, pastiszem i dziejami literaturoznawstwa w Polsce. Jest autorem książki "Gry z autobiografią: przemilczenia, intelektualizacje, parodie" (Warszawa 2018).
Jak działa retoryka
dr Paweł Kozioł
- poeta, krytyk literacki, badacz literatury średniowiecznej. Przez wiele lat związany był ze Staromiejskim Domem Kultury w Warszawie. W 2008 uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem nie tylko „klasycznych” tomików poezji, lecz również projektów eksplorujących współczesne granice literackości i interakcji autora z czytelnikiem, czego przykładem są Byliny. Z drugiej strony - autor programów szachowych, grafik, projektant stron www oraz tłumacz. Przeczytaj biogram na Wikipedii.
Awanturnica awangarda – kanony, pominięcia, powroty
Joanna Mueller
- urodziła się w 1979 roku w Pile. Poetka, eseistka, redaktorka. Wydała tomy poetyckie: Somnambóle fantomowe (2003), Zagniazdowniki/Gniazdowniki (2007, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia), Wylinki (2010), intima thule (2015, nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius), Waruj (poemiks wraz z Joanną Łańcucką, 2019; nominacja do Silesiusa i Nagrody Szymborskiej) oraz Hista & her sista (2021, nominacja do Silesiusa), a także dwie książki eseistyczne: Stratygrafie (2010, nagroda Warszawska Premiera Literacka) i Powlekać rosnące (2013). Pisze również dla dzieci – jest autorką zbioru wierszy Piraci dobrej roboty (2017) oraz bajek kamishibai (Szkoła Czi-Tam, Niewidka i Zobaczysko) i w formie multimedialnej (Hurra, cyrk!). Współredaktorka książek: Solistki. Antologia poezji kobiet (1989–2009) (2009) oraz Warkoczami. Antologia nowej poezji (2016), członkini grupy artystyczno-feministycznej Wspólny Pokój. Mieszka w Warszawie. Przeczytaj biogram na Wikipedii.
Co autor miał na myśli. Wykłady o wierszach
Grzegorz Uzdański
- twórca strony z pastiszami "Nowe wiersze sławnych poetów", które ukazały się w wydaniu książkowym w 2021 roku; improwizator w Resorcie Komedii; autor powieści Wakacje (2016) i Zaraz będzie po wszystkim (2019). W 2021 wydał książkę Wypiór, za którą otrzymał nominację do Paszportu Polityki.
Szczegółowy opis zajęć

Przeczytaj nasze zasady polityki prywatności.
Regulamin Szkoły Poezji
Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Wszystkie nagrania z poprzednich edycji znajdziesz na naszym kanale YouTube lub na naszej stronie..

Zobacz, jak wyglądały przykładowe zajęcia naszych Mistrzyń i Mistrzów:

Justyna Bargielska "SOS — samobójcza ofensywa szczerości: motyw miłości w polskim rapie i poezji polskiej XXI wieku?" Dr hab. Julia Fiedorczuk „Poezja i ekologia” Dr Artur Hellich „Dlaczego Jan Kochanowski był wielkim poetą?” Prof. dr hab. Jerzy Jarniewicz "O wierszach, na które nie można się napatrzyć" Dr Paweł Kozioł „Jak się buduje tekst?” Natalia Malek „Znaleziska i zestawienia (część I)” Joanna Mueller „Pisklak w metanie: wiersz rusza na zwiad” Prof. dr hab. Piotr Śliwiński "Oskarżam – dwie tradycje poezji sprzeciwu: Tuwim i Przyboś"
Grzegorz Uzdański "Leśmian, Mickiewicz i Dwaj Macieje" Dr Łukasz Żurek "Wiersz sylabotoniczny"