Blackout

Od 12 lat Wolne Lektury udostępniają książki nieodpłatnie i bez reklam
Jesteśmy najpopularniejszą biblioteką w Polsce: w 2019 roku 5,9 miliona unikalnych użytkowników odwiedziło nas 21 milionów razy. Wszyscy zasługujemy na bibliotekę, która gwarantuje dostęp do najwyższej jakości wydań cyfrowych.

Stoi przed nami realna groźba zamknięcia
Niestety, z milionów czytelników wspiera nas jedynie niewiele 190 osób. Środki, jakie do tej pory pozyskiwaliśmy ze źródeł publicznych, są coraz mniejsze.

Potrzebujemy pomocy Przyjaciół
Nie uda się utrzymać tej niezwykłej biblioteki bez Twojego wsparcia. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zacznij wspierać nas regularnie. Potrzeba minimum 1000 Przyjaciół, żeby Wolne Lektury dalej istniały.

Zostań naszym Przyjacielem!

Tak, chcę pomóc Wolnym Lekturom!
Nie chcę pomagać, chcę tylko czytać
Wesprzyj

Wspieraj Wolne Lektury

x

5568 free readings you have right to

Language

Słuchaj wszędzie

Podkast? A co to takiego?

Najprościej ujmując podkast to audycja udostępniana w internecie w odcinkach w formatach audio, a czasem również video, i dystrybuowana dzięki technologii RSS. W sieci znaleźć można tysiące nagrań na różne tematy. My postanowiliśmy wykorzystać podkasty do opowiedzenia naszym czytelnikom o tym, jak historia Polski łączy się z literaturą.

W ramach projektu „Słuchaj wszędzie” przygotowaliśmy siedem audycji trwających około 20 minut dotyczących historii Polski i literatury. Dlaczego to zrobiliśmy? Uważamy, że kontakt z naszą historią i kulturą jest bardzo ważny, ale też wiemy, że nie zawsze mamy możliwość ich zgłębiania. Czasami potrzebny jest także przewodnik, który pozwoli zobaczyć, poznać i poczuć od nowa utwory z klasyki polskiej literatury.

Co zrobimy?

Pokażemy Wam jak odczytać powszechnie znane teksty literackie, tak aby odnaleźć w nich istotne dla naszej historii wydarzenia, postaci oraz idee. Wybraliśmy siedmiu autorów, których utwory odczytaliśmy na nowo. Nagrania dostępne są w dwóch językach: polskim oraz angielskim. Audycje można odsłuchać na wszystkich urządzeniach, które mają możliwość odtwarzania cyfrowych plików dźwiękowych. Można także pobrać i zapisać na swoim komputerze, tablecie, telefonie. Dodatkowo udostępniamy scenariusze podkastów. Wszystkie materiały dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

O jakich utworach opowiadamy?

Do nagrań w ramach projektu wybraliśmy następujących autorów i ich utwory ważne dla tożsamości narodowej Polaków. A oto i one:

1. Wesele Stanisława Wyspiańskiego,
2. Pieśń I (O Fridruszu) Mikołaja Sępa Szarzyńskiego,
3. Szewcy Stanisława Ignacego Witkiewicza,
4. Krzyżacy Henryka Sienkiewicza,
5. Słowo o Jakóbie Szeli Bruno Jasieńskiego,
6. Sonety krymskie Adama Mickiewicza,
7. poezje Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Kto przygotował podkasty?

Barbara Klicka – poetka, animatorka kultury, redaktorka, scenarzystka, kobieta wszechstronna. Dzięki niej wybrane zostaną najlepsze utwory.

Paweł Kozioł – poeta, stypendysta MKiDN, doktor nauk humanistycznych, twórca kreatywny. Dzięki niemu teksty literackie odczytane zostaną na nowo i połączone z historią.

Borys Kozielski – mistrz i twórca podkastów, wielokrotnie nagradzany w dziedzinie podkastingu. Dzięki niemu usłyszycie świetne brzmienia audycji.

Paulina Choromańska – redaktorka techniczna i koordynatorka projektów. Dzięki niej będzie o nich głośno i będziecie mogli poczytać o audycjach nie tylko na stronie biblioteki.

Magdalena Gutowska – doktor historii sztuki, która pisze teksty poważne i nie tylko, koordynatorka projektów. Dzięki niej całość powstanie na czas, a podkasty znajdą się na stronie.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Muzeum Historii Polski w WarszawiePatriotyzm Jutra

Partnerzy medialni projektu:

Bookeriadaelibnieczytaszlubimyczytaclink to polandculture.plkoedartifexgaleria przy automaciewydawnictwa drugiepryzmatradio wolna kultura

Posłuchaj podkastów!

Wesele Stanisława Wyspiańskiego

Pobierz:

Wesele bez tajemnic: MP3; PDF; ODT.

The Wedding - Secrets Unleashed: MP3; PDF; ODT.

Szewcy Stanisława Ignacego Witkiewicza

Pobierz:

Ostrożnie z rewolucją: MP3; PDF; ODT.

Revolution - Caution Advised: MP3; PDF; ODT.

Sonety krymskie Adama Mickiewicza

Pobierz:

Wiersze uchodźcy: MP3; PDF; ODT.

Refugee poetry: MP3; PDF; ODT.

Pieśń I (O Fridruszu) Mikołaja Sępa Szarzyńskiego

Pobierz:

Pieśń o nieskutecznym bohaterze: MP3; PDF; ODT.

A song for futile heroism: MP3; PDF; ODT.

Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Pobierz:

Śmierć, zmartwychwstanie, śmierć: MP3; PDF; ODT.

Death, resurection, death: MP3; PDF; ODT.

Krzyżacy Henryka Sienkiewicza

Pobierz:

Ci straszni krzyżacy: MP3; PDF; ODT.

The Horrible Teutonic Knights: MP3; PDF; ODT.

Słowo o Jakóbie Szeli Brunona Jasieńskiego

Pobierz:

Jak pisać poezję o przemocy?: MP3; PDF; ODT.

How to write poetry about violence?: MP3; PDF; ODT.

Close

* Loading