Potrzebujemy Twojej pomocy!

Na stałe wspiera nas 474 czytelników i czytelniczek.

Niestety, minimalną stabilność działania uzyskamy dopiero przy 500 regularnych darczyńców. Dorzucisz się?

Przekaż 1,5%

Przekaż 1,5% podatku na Wolne Lektury KRS 00000 70056
Ufunduj darmowe książki dla tysięcy dzieciaków.
WIĘCEJ

#cojaczytam?

Co Ty czytasz? A oni? Pokażcie nam, że czytacie!

Fundacja Nowoczesna Polska zaprasza do wzięcia udziału w II edycji konkursu „#cojaczytam”!

Aktualizacja z dnia 3.12.2019! Jury zakończyło obrady. Przedstawiamy zwycięzców konkursu #cojaczytam!

Nagrodę w kategorii wiekowej 9-14 lat otrzymuje kampania Bitki literackie przeprowadzona w Szkole Podstawowej nr 77 w Gdańsku (zespół w składzie: Antoni Maruczyński, Krzysztof Żurek, Rafał Rojek, Pola Jarzębowska, Julia Jerzemowska pod opieką Pani Lucyny Rojek).

Bitki Literackie na Facebooku, Instagramie, Youtube.


Nagrodę w kategorii wiekowej 15-19 lat postanowiliśmy nagrodzić kampanię Tańczymy z książkami przeprowadzoną w V Liceum Ogólnokształcącym im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu (zespół w składzie: Magdalena Domagalska, Julia Kawecka, Magdalena Mizerska, Karolina Wojciechowska, Anna Skotarek pod opieką Pani Iwony Ratajczak, z podziękowaniem za pomoc dla Marcina Ratajczyka)!


Jury przyznało również Grand Prix za kampanię CzytaMY! przeprowadzoną w I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie (zespół w składzie: Bartosz Łapkowski, Julia Wiater, Emilia Wieczorek, Aleksandra Hałoń pod opieką Pani Agnieszki Jurczak)!

Inne materiały z akcji CzytaMY! na Instagramie, Youtube, w SE Rzeszów.


Aktualizacja! Ogłaszamy Jury II edycji konkursu #cojaczytam!

W tym roku prace oceniać będą:
- Sylwia Chutnik, pisarka, publicystka, aktywistka społeczna, promotorka czytelnictwa. Od 2019 roku Ambasadorka Wolnych Lektur;
- Paulina Choromańska, wiceprezeska Fundacji Nowoczesna Polska, koordynatorka projektu Wolne Lektury;
- Patrycja Strzetelska, specjalistka ds. promocji, redaktorka, publicystka.

TUTAJ znajdą Państwo szczegółowe informacje o jurorkach.

UWAGA! W razie jakichkolwiek problemów z przesłaniem zgłoszenia, prosimy o niezwłoczny kontakt mailowy. (Patrz: podpunkt "Kontakt")

Co należy zrobić?

Lubicie czytać książki i chcecie zachęcać innych do czytania? Zaplanujcie i przeprowadźcie kampanię promującą czytelnictwo w Waszej szkole, bibliotece lub w innym miejscu. Spróbujcie przekonać innych, że czytanie to nie tylko nieprzyjemny obowiązek, ale także fajna zabawa!

Możecie użyć różnych metod i sposobów – mogą to być podkasty, memy i inne działania w mediach społecznościowych, filmiki zamieszczane na Youtube lub opublikowane w innych serwisach, plakaty, flashmoby, przedstawienia, ulotki, konkursy. Możliwości jest bardzo wiele i ogranicza je tylko Wasza wyobraźnia. Macie inny pomysł na kampanię? Śmiało go realizujcie i zgłoście do konkursu! Pamiętajcie tylko, że kampania musi być przez Was promowana w serwisach społecznościowych (np. Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat i inne), a w publikowanych postach na jej temat musicie używać dwóch hasztagów: #cojaczytam i #wolnelektury. W trakcie tworzenia i przeprowadzania kampanii przygotowujcie dokumentację (np. zdjęcia, opisy, linki do postów w serwisach społecznościowych, filmiki, podkasty i inne materiały), którą następnie musicie nam przesłać wraz ze zgłoszeniem konkursowym.

Zgłoszone kampanie zostaną ocenione przez Jury, a twórcom dwóch najlepszych przyznamy wartościowe nagrody rzeczowe!

Bawcie się, wykorzystujcie technologię i przekonujcie innych, że czytanie to fajna rzecz!

Kto może wziąć udział?

Każdy uczeń i uczennica (w wieku 9-19 lat) z każdej szkoły podstawowej i ponadpodstawowej w Polsce oraz członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki (również w wieku 9-19 lat).

Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie jednej placówki oświatowej lub czytelnicy tej samej biblioteki publicznej w wieku do 19 lat zebrani w zespoły składające się z 3 do 5 osób. Opiekunem zespołu może być nauczyciel lub bibliotekarz. UWAGA! To Opiekun dokonuje zgłoszenia zespołu oraz przesyła dokumentację kampanii za pośrednictwem formularza. Jeden Opiekun może zgłosić dowolną liczbę zespołów do konkursu, ale każdy Uczestnik może być członkiem tylko jednego zespołu. Uczestnicy I edycji konkursu również są zaproszeni do udziału! Pamiętajcie jednak, że musicie przeprowadzić nową kampanię – spróbujcie zrobić to, czego nie udało się w ubiegłym roku!

Harmonogram

Konkurs rozpoczyna się 16 września 2019 roku – od tego dnia Opiekunowie mogą zgłaszać uczestników oraz przesyłać dokumentację przeprowadzonej kampanii. Termin zgłaszania prac konkursowych upływa 16 listopada 2019 roku. Następnie wszystkie zgłoszenia spełniające wymogi Regulaminu konkursu zostaną ocenione przez Jury, które wyłoni zwycięzców w dwóch grupach wiekowych: uczniowie w wieku 9-14 lat, uczniowie w wieku 15-19.

Nagrody

Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody rzeczowe o łącznej wartości nieprzekraczającej 7 500 zł. Uczestnictwo jest nieodpłatne.

Pamiętaj, żeby zapoznać się z Regulaminem przed przystąpieniem do konkursu.

Na prośbę uczniów i opiekunów będziemy wystawiać zaświadczenia o wzięciu udziału w konkursie.

Dokumenty do pobrania

Zgoda rodziców/opiekunów prawnych na udział ucznia w konkursie.

Zgoda rodziców/opiekunów prawnych na wykorzystanie wizerunku.

Kontakt

Masz pytanie? Sprawdź, czy znajdziesz na nie odpowiedź w FAQ, a jeśli nie - napisz do nas e-mail:

konkurs@nowoczesnapolska.org.pl.

Organizator konkursu: Fundacja Nowoczesna Polska.

Chcesz dostawać aktualne informacje o konkursie i wskazówki, jak przygotować kampanię? Zapisz się na nasz newsletter: tutaj!

FNP

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MKiDN

Patroni honorowi:

Ministerstwo Edukacji Narodowej    Polska Izba Książki

Patroni medialni:

SBP    Biblioteka w szkole    Cogito    TVP Kultura

Formularz zgłoszeniowy

Prace konkursowe przyjmujemy od 16 września do 16 listopada 2019 r. Nadesłanie gotowej pracy konkursowej jest równoznaczne ze zgłoszeniem zespołu.


maks. 250 znaków


maks. 1000 znaków


maks. 1000 znaków


maks. 1000 znaków


maks. 1000 znaków


maks. 1000 znaków


Znam i akceptuję Regulamin Konkursu.


Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w niniejszym formularzu zgłoszeniowym przez Fundację Nowoczesna Polska (administratora danych) z siedzibą w Warszawie (00-514) przy ul. Marszałkowskiej 84/92 lok. 125 na potrzeby organizacji Konkursu. Jednocześnie oświadczam, że zostałam/em poinformowana/y o tym, że mam prawo wglądu w treść swoich danych i możliwość ich poprawiania oraz że ich podanie jest dobrowolne, ale niezbędne do dokonania zgłoszenia.


Wyrażam zgodę oraz potwierdzam, że uczestnicy (lub ich przedstawiciele ustawowi – gdy dotyczy) wyrazili zgodę na korzystanie ze stworzonych materiałów zgodnie z postanowieniami wolnej licencji, takiej jak Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 PL. Licencja pozwala każdemu na swobodne, nieodpłatne korzystanie z utworu w oryginale oraz w postaci opracowań do wszelkich celów wymagając poszanowania autorstwa i innych praw osobistych oraz tego, aby ewentualne opracowania utworu były także udostępniane na tej samej licencji.


Wyrażam zgodę oraz potwierdzam, że uczestnicy (lub ich przedstawiciele ustawowi – gdy dotyczy) wyrazili zgodę na fotografowanie oraz nagrywanie, a następnie rozpowszechnianie ich wizerunków w celach promocyjnych.