5705 darmowych utworów do których masz prawo

Język Język

Wesprzyj kolejną publikację

Dzięki Twojemu wsparciu w bibliotece zostanie opublikowana pozycja, na którą nie mamy innego finansowania.

Książka będzie dostępna w bibliotece dla wszystkich za darmo w różnych formatach.

Zebraną kwotę przeznaczymy na wykonanie korekty tekstu lub redakcji merytorycznej. Zanim to się jednak stanie, musimy książkę opracować technicznie, by udostępnić ją w formatach: PDF, MOBI, EPUB, FB2, TXT i HTML.

Jak to działa?

Akcja umożliwia przekazanie darowizny na publikację mającą powiększyć zasoby biblioteki Wolne Lektury. Na konkretną publikację zbieramy środki przez 7 lub 14 dni. Jeśli w tym czasie nie uda nam się zebrać potrzebnej kwoty, środki przeznaczymy na digitalizację i redakcję pozostałych książek czekających na wydanie. Na ten sam cel trafią wszelkie pozostałe ze zbiórek nadwyżki.

Wspierając naszą bibliotekę, możesz zostawić swoje dane - będą nam potrzebne by poinformować Cię o wyniku akcji i przesłać Ci wybrane nagrody. Przekazywanie nam danych osobowych jest dobrowolne - nie będziemy ich udostępniać ani przetwarzać. Zastrzegamy sobie prawo do niezamieszczania pseudonimów niecenzuralnych i uznawanych powszechnie za obraźliwe.

Jak liczymy koszty?

Koszt przygotowania i publikacji książki obejmuje redakcję techniczną, korektę tekstu i sprawdzenie przypisów źródła lub redakcję merytoryczną, prace informatyczne i koszty organizacyjne. Podstawą kosztu redakcji jest liczba stron maszynopisu opracowywanej pozycji. Koszt informatyczny i organizacyjny obliczany jest jako procent kosztu redakcyjnego.

Redakcja techniczna i korekta lub redakcja merytoryczna

Pierwszy etap to redakcja techniczna - formatowanie tekstu znacznikami WL-XML, stworzenie metadanych i przygotowanie książki do zamieszczenia w bibliotece. Dzięki tagowaniu możemy tekst automatycznie eksportować do wszystkich formatów (HTML, PDF, MOBI, EPUB). To zadanie musi być wykonywane przez odpowiednio przeszkoloną osobę. Koszt redakcji technicznej wyceniany jest na 50% kosztów korekty - w przypadku książki o objętości 100 stron maszynopisu będzie to 100 PLN.

Kolejny etap to korekta i sprawdzenie przypisów źródła. Koszt tej pracy wyceniamy na 200 PLN za 100 stron maszynopisu.

W przypadku niektórych pozycji decydujemy się na zrobienie pełnej redakcji merytorycznej, w którą wchodzą korekta, uwspółcześnienie pisowni, dodanie przypisów i oznaczenie motywów. Koszt redakcji merytorycznej wyceniamy na 550 PLN za 100 stron maszynopisu.

Prace informatyczne i koszty organizacyjne

Prace informatyczne i koszty organizacyjne wyceniane są ryczałtowo jako 30% kosztów redakcji technicznej i korekty lub redakcji merytorycznej. Koszty utrzymania serwerów są tutaj pomijalne: kluczowe są koszty rozwoju oprogramowania do digitalizacji, udostępniania, narzędzi eksportu i dodatkowych funkcjonalności. Dokumentacja zakresu prac dostępna jest w naszym publicznym repozytorium git, gdzie na bieżąco publikujemy pełny kod serwisu: zarówno jego części redakcyjnej jak i witryny internetowej. Na koszty organizacyjne składają się koszty wynajęcia lokalu, w którym prowadzone są prace, koordynacji zadania, sprawozdawczości, sekretariatu, księgowości, materiałów biurowych, drukowania, telefonów, internetu itd.

Zamknij

* Ładowanie