Blackout

Od 12 lat Wolne Lektury udostępniają książki nieodpłatnie i bez reklam
Jesteśmy najpopularniejszą biblioteką w Polsce: w 2019 roku 5,9 miliona unikalnych użytkowników odwiedziło nas 21 milionów razy. Wszyscy zasługujemy na bibliotekę, która gwarantuje dostęp do najwyższej jakości wydań cyfrowych.

Stoi przed nami realna groźba zamknięcia
Niestety, z milionów czytelników wspiera nas jedynie niewiele 190 osób. Środki, jakie do tej pory pozyskiwaliśmy ze źródeł publicznych, są coraz mniejsze.

Potrzebujemy pomocy Przyjaciół
Nie uda się utrzymać tej niezwykłej biblioteki bez Twojego wsparcia. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zacznij wspierać nas regularnie. Potrzeba minimum 1000 Przyjaciół, żeby Wolne Lektury dalej istniały.

Zostań naszym Przyjacielem!

Tak, chcę pomóc Wolnym Lekturom!
Nie chcę pomagać, chcę tylko czytać
Wesprzyj

Wspieraj Wolne Lektury

x

5568 free readings you have right to

Language

Z naszej bajki

Współcześnie za bajkę tradycyjną uważa się opracowania literackie, w szczególności XVIII­- i XIX­-wieczne opracowania braci Grimm i Hansa Christiana Andersena, najczęściej w postaci niedoskonałych, wielkonakładowych adaptacji. Bajka w kulturze popularnej, w szczególności w komercyjnej kulturze masowej, funkcjonuje pod silnym wpływem anglosaskim. Podobnie jak w innych dziedzinach „sztuki ludowej”, przeciętny odbiorca ma stereotypową wiedzę opartą na opracowaniach i stylizacjach, nierzadko zaprzeczających charakterowi oryginału. Słabo poznaną tradycję polskiej bajki ludowej chcemy upowszechnić poprzez odwołanie się do źródeł archiwalnych oraz bezpośredni kontakt z oralną kulturą tradycyjną.

Spuścizna polskiej kultury tradycyjnej została w dużym stopniu zapomniana, co uważamy za ogromną stratę dla kultury narodowej. Działania entuzjastów i akademików starających się dokumentować skarby folkloru, niestety, rzadko kiedy przebijają się do społecznej świadomości. W ramach tego projektu chcemy wykorzystać ogromną popularność biblioteki Wolne Lektury do przywrócenia polskiej bajce należnego jej miejsca w domu i szkole, umożliwić kontakt masowej publiczności z depozytariuszami kultury tradycyjnej oraz wzmocnić tożsamość - dumę z uczestnictwa w kulturze lokalnej.

Nad merytoryczną stroną projektu „Z naszej bajki” czuwa zespół redakcyjny, w skład którego weszli prof. Joanna Papuzińska - prozaik, poetka, autorka bajek i wierszy dla dzieci, profesor nauk humanistycznych; dr hab. Katarzyna Smyk - prof. nadzw. w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS w Lublinie, językoznawca, kulturoznawca, folklorysta; Antoni Beksiak - animator kultury, kurator i krytyk muzyczny, edukator, dokumentalista i twórca, kontynuator tradycji muzycznych oraz Jarosław Lipszyc - poeta i muzyk, wieloletni dziennikarz, aktualnie aktywny propagator nowoczesnej edukacji oraz wolnej kultury.

W ramach realizacji projektu pozyskaliśmy i udostępniliśmy dziesięć nagrań bajek ludowych w oryginalnej postaci gwarowej dokonanej przez przedstawiciela kultury tradycyjnej lub współczesnego twórcę ludowego. Nagrania zostały udostępnione czytelnikom biblioteki na wolnej licencji – dzięki temu zgodnie z prawem każda zainteresowana osoba może je bezpłatnie przeglądać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.

Ponadto zespół projektowy przeprowadził szczegółową kwerendę źródeł i archiwów, na podstawie której stworzył listę najciekawszych polskich bajek ludowych, które mogą wejść w skład dużej kolekcji w przyszłości. Zostały również przygotowane standardy opracowania etnograficznego bajek źródłowych oraz standardy stylistyczne i merytoryczne uwspółcześnienia bajek – oba dokumenty dostępne są poniżej i mogą z nich skorzystać wszyscy zainteresowani tą tematyką.

Standardy opracowania etnograficznego bajek źródłowych, dr hab. Katarzyna Smyk, prof. UMCS: ODT, PDF.

Standardy stylistyczne i merytoryczne uwspółcześnienia bajek, prof. Joanna Papuzińska: ODT, PDF.

Raport z kwerendy źródeł: ODT, PDF.

Dodatkowo dzięki przeprowadzonym pracom programistycznym na stronie wolnelektury.pl o wiele łatwiej można znaleźć interesujące zasoby. Od teraz można łatwo i skutecznie wyszukiwać utwory według epoki, gatunku i motywu. Wystarczy w oknie wyszukiwarki wpisać np. „sonet barok vanitas” i w wynikach wyszukiwania otrzymamy sonety barokowe z motywem Vanitas, do których pasują wszystkie wpisane słowa. Poprawiliśmy również wyszukiwanie słów w treści książek, podpowiedzi w okienku wyszukiwania i liczne drobiazgi w warstwie wizualnej.

Wszystkie zasoby zostały udostępnione na wolnej licencji (Licencja Wolnej Sztuki 1.3), która umożliwia legalne i szerokie korzystanie z tekstów każdemu użytkownikowi Internetu. Licencja ma charakter trwały: nawet gdyby jutro fundacja Nowoczesna Polska przestała istnieć, to prawa do korzystania z utworów należą już nieodwołalnie do całego społeczeństwa.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Posłuchaj bajek!

Pobierz O niedźwiedziu królewiczu: MP3

Pobierz transkrypcję: ODT; PDF.

Pobierz O leczeniu padaczki: MP3

Pobierz transkrypcję: ODT; PDF.

Pobierz Serce lasowiackie: MP3

Pobierz transkrypcję: ODT; PDF.

Pobierz Co nigdy prawdą nie było ani nie będzie: MP3

Pobierz transkrypcję: ODT; PDF.

Pobierz Czego dudni woda w studni: MP3

Pobierz transkrypcję: ODT; PDF.

Pobierz O nazwie wsi Boguchwała. Zapadła karczma: MP3

Pobierz transkrypcję: ODT; PDF.

Pobierz O przytułku „Skarb Matki”: MP3

Pobierz transkrypcję: ODT; PDF.

Pobierz Jak modlitwa ochrania przed złodziejami: MP3

Pobierz transkrypcję: ODT; PDF.

Pobierz O biednym, bogatym i Panu Jezusie: MP3

Pobierz transkrypcję: ODT; PDF.

Pobierz Sobótka. O nocy świętojańskiej: MP3

Pobierz transkrypcję: ODT; PDF.

Close

* Loading