Przekaż 1,5%

Przekaż 1,5% podatku na Wolne Lektury KRS 00000 70056
Ufunduj darmowe książki dla tysięcy dzieciaków.
WIĘCEJ

Literatura wobec rzeczywistości

W 2021 roku na Wolnych Lekturach powstała nowa kolekcja – Podróż do rzeczywistości. Powstaje ona w ramach projektu, który realizowany jest w partnerstwie z Biblioteką Narodową w latach 2021-2023, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W kolekcji znajdą się utwory z zakresu szeroko pojętej literatury faktu – pierwsze reportaże i powieści reporterskie, wspomnienia z podróży oraz ważnych wydarzeń. Na koniec 2023 roku w kolekcji będzie 60 utworów. W ramach projektu publikowane są także kolejne utwory dla dzieci i młodzieży, dzięki czemu kolekcja Literatura dla dzieci i młodzieży powiększy się o 15 książek i 15 audiobooków.

Reportaż uchodzi za stosunkowo młody gatunek – wykształcił się w XIX wieku, w Polsce stawał się coraz bardziej popularny od XX wieku, obecnie również cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród twórców, jak i czytelników. W ramach projektu "Literatura wobec rzeczywistości" chcemy opublikować utwory będące przodkami reportażu, próbami reporterskimi, noszącymi cechy tego gatunku. W tym roku sięgniemy m.in. po teksty Ksawerego Pruszyńskiego, Tytusa Chałubińskiego i Pauliny Ratuld-Rakowskiej. Przy wyborze tekstów do projektu skorzystaliśmy z pomocy ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego – dr. hab. Przemysława Pietrzaka (literatura faktu) oraz prof. Janiny Papuzińskiej (literatura dla dzieci i młodzieży).

Z udostępnionych zasobów będzie można korzystać bezpłatnie za pośrednictwem naszej strony internetowej oraz poprzez bezpłatną aplikację mobilną. Umożliwia ona bezpośredni i wygodny dostęp do zasobów biblioteki na urządzeniach mobilnych. Aplikacja dostępna jest na systemy Android oraz iOS

Ponadto w ramach realizacji projektu zostaną przeprowadzone prace modernizacyjne na stronnie wolnelektury.pl, która pozwoli lepiej udostępniać zgromadzone na niej zasoby kultury, tak by lepiej odpowiadać na potrzeby użytkowników, w tym szczególnie dzieci, młodzieży i osób z niepełnosprawnościami oraz ich otoczenia.

Kontakt: wolnelektury@nowoczesnapolska.org.pl.

Projekt pn. "Literatura wobec rzeczywistości - nowe kolekcje na Wolnych Lekturach" realizowany jest w ramach Programu Kultura cyfrowa w latach 2021-2023.
Budżet projektu: 590 227,00 zł.
Dofinansowanie ze środków MKDNiS: 469 227,00 zł.

Partner projektu:

Biblioteka Narodowa

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Flaga i godło RP

Przeczytaj aktualności dotyczące tego projektu na naszym blogu: