Wolne Lektury potrzebują pomocy...

Dzieciaki korzystające z Wolnych Lektur potrzebują Twojej pomocy!
Na stałe wspiera nas jedynie 443 osób.

Aby działać, potrzebujemy 1000 regularnych darczyńców. Dorzucisz się?

Wybierz kwotę wsparcia
Tym razem nie pomogę
Pracuj dla Wolnych Lektur

Pracuj dla Wolnych Lektur! Szukamy fundraiserek i fundraiserów >>>

x

5723 darmowe utwory do których masz prawo

Język Język

Biblioteka Kaukaska

Adres strony www: http://www.kaukaz.edu.pl/

Projekt jest tworzony przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Bibliotekę Jagiellońską w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Dzięki digitalizacji i opracowaniu najcenniejszych źródeł historycznych związanych z obecnością Polaków na Kaukazie w XIX wieku twórcy biblioteki udostępnili je w formatach HTML, PDF, EPUB i MOBI.

Stworzenie biblioteki ma na celu popularyzację wiedzy na temat dorobku naukowego i kulturalnego dziewiętnastowiecznego Kaukazu.

Na stronie biblioteki mozna przeczytać, że: „wśród dzieł tamtego okresu odnajdziemy, pionierskie prace naukowe, jak również literaturę pamiętnikarską będąca doskonałym źródłem poznania ówczesnego Kaukazu a także losu licznych polskich zesłańców odbywających służbę wojskowa w carskiej armii. W stołecznym Tyflisie podtrzymywano polonijne życie kulturalne, którego efektem była działalność nieformalnej polskiej grupy „Poetów Kaukaskich”. Jej przedstawiciele pozostawili liczną i wartościową spuściznę poetycką oraz prozatorską, bogato czerpiącą z egzotycznego otoczenia. W ramach realizacji projektu wybrano do opracowania utwory o decydującym znaczeniu dla podjętej tematyki”:

Zamknij

* Ładowanie