TPWL

Wolne Lektury potrzebują pomocy! Wesprzyj bezpłatną bibliotekę internetową i przeczytaj opowiadanie Pawła Sołtysa napisane specjalnie dla Ciebie.

x

5542 free readings you have right to

Language

Biblioteka Kaukaska

Adres strony www: http://www.kaukaz.edu.pl/

Projekt jest tworzony przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Bibliotekę Jagiellońską w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Dzięki digitalizacji i opracowaniu najcenniejszych źródeł historycznych związanych z obecnością Polaków na Kaukazie w XIX wieku twórcy biblioteki udostępnili je w formatach HTML, PDF, EPUB i MOBI.

Stworzenie biblioteki ma na celu popularyzację wiedzy na temat dorobku naukowego i kulturalnego dziewiętnastowiecznego Kaukazu.

Na stronie biblioteki mozna przeczytać, że: „wśród dzieł tamtego okresu odnajdziemy, pionierskie prace naukowe, jak również literaturę pamiętnikarską będąca doskonałym źródłem poznania ówczesnego Kaukazu a także losu licznych polskich zesłańców odbywających służbę wojskowa w carskiej armii. W stołecznym Tyflisie podtrzymywano polonijne życie kulturalne, którego efektem była działalność nieformalnej polskiej grupy „Poetów Kaukaskich”. Jej przedstawiciele pozostawili liczną i wartościową spuściznę poetycką oraz prozatorską, bogato czerpiącą z egzotycznego otoczenia. W ramach realizacji projektu wybrano do opracowania utwory o decydującym znaczeniu dla podjętej tematyki”:

Close

* Loading