Potrzebujemy Twojej pomocy!
Na stałe wspiera nas 411 czytelników i czytelniczek.
Niestety, minimalną stabilność działania uzyskamy dopiero przy 1000 regularnych darczyńców. Dorzucisz się?
Biblioteka Kaukaska
Adres strony www: http://www.kaukaz.edu.pl/
Projekt jest tworzony przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Bibliotekę Jagiellońską w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Dzięki digitalizacji i opracowaniu najcenniejszych źródeł historycznych związanych z obecnością Polaków na Kaukazie w XIX wieku twórcy biblioteki udostępnili je w formatach HTML, PDF, EPUB i MOBI.
Stworzenie biblioteki ma na celu popularyzację wiedzy na temat dorobku naukowego i kulturalnego dziewiętnastowiecznego Kaukazu.
Na stronie biblioteki mozna przeczytać, że: „wśród dzieł tamtego okresu odnajdziemy, pionierskie prace naukowe, jak również literaturę pamiętnikarską będąca doskonałym źródłem poznania ówczesnego Kaukazu a także losu licznych polskich zesłańców odbywających służbę wojskowa w carskiej armii. W stołecznym Tyflisie podtrzymywano polonijne życie kulturalne, którego efektem była działalność nieformalnej polskiej grupy „Poetów Kaukaskich”. Jej przedstawiciele pozostawili liczną i wartościową spuściznę poetycką oraz prozatorską, bogato czerpiącą z egzotycznego otoczenia. W ramach realizacji projektu wybrano do opracowania utwory o decydującym znaczeniu dla podjętej tematyki”:
Szkice Kaukazu Michała Butowda Andrzejkowicza,
Pamiętnik mojej żołnierki na Kaukazie i niewoli u Szamila od roku 1844 do 1854 Karola Kalinowskiego,
Szkice z Gruzji Artura Leista,
Kilka badań geologicznych i dziejowych Kaukazu, Juliusza hr. Strutyńskiego,
Poezje i Szkice Kaukazu Władysława Strzelnickiego,
Poezje Tadeusza Łady Zabłockiego.