ZBIÓRKA KRYZYSOWA
Potrzebujemy 125 tys. zł do końca 2024 roku, żeby móc dalej funkcjonować. Dlaczego?
Akademicka Biblioteka Cyfrowa KRAKÓW
Adres strony www: http://vtls.cyf-kr.edu.pl/cgi-bin/abc-k/chameleon
ABC-Kraków tworzona jest przez Bibliotekę Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej i Bibliotekę Główną Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W jej zasobach znajdują się materiały dydaktyczne, a także zasoby dziedzictwa kulturowego - zabytki piśmiennictwa przechowywane w krakowskich bibliotekach. Materiały udostępniane są w oparciu o Ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dostęp do niektórych z nich ograniczony jest ze względu na rygory licencji. Zasoby wykorzystywane mogą być wyłącznie do celów edukacyjnych i naukowo-badawczych.
Dokumenty w ABC-Kraków podzielone są na dwie główne kolekcje: teksty współczesne (od 1946 roku) i teksty wcześniejsze. Zbiory Biblioteki AGH można zapisać na dysku w formacie PDF, a te, które są udostępniane przez Bibliotekę UE w Krakowie, wyłącznie przeglądać z zastosowaniem wtyczki DjVu lub oprogramowania Java. Przykłady:
Teksty współczesne (od 1946 roku) - wśród nich znaleźć można czasopisma wydawane przez uczelnie, materiały z konferencji naukowych, multimedialne katalogi wystaw, rozprawy doktorskie, skrypty akademickie, monografie oraz opisy patentowe, podejmujące tematy techniczno-gospodarcze. Na szczególną uwagę zasługują właśnie dokumenty z Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej, w których znaleźć można ponad 3000 opisów maszyn i procedur technicznych - do pobrania w formacie PDF.
Teksty do 1945 roku - to zbiór czasopism, patentów oraz rękopisów i starodruków, również sprzed kilku wieków. Najbardziej rozbudowaną kategorią są druki XIX- i XX-wieczne. Publikacje można przeglądać z zastosowaniem wtyczki DjVu lub oprogramowania Java.