5530 darmowych utworów do których masz prawo

Język

Wolne Lektury Fest

II edycja

Już pod koniec listopada w Warszawie spotykamy się ponownie, żeby rozmawiać o domenie publicznej, wolnych licencjach, digitalizacji zasobów kultury oraz udostępnianiu ich w internecie. Podpowiemy też, jak stworzyć atrakcyjną aplikację mobilną do ich prezentacji oraz jaką metodę wykorzystać przy planowaniu projektów w instytucjach kultury.

Zapraszamy do wzięcia udziału w II edycji WOLNE LEKTURY FEST!

Kiedy: 28 listopada 2018 roku
Gdzie: Centrum Artystyczne Sztukarnia przy ul. Odolańskiej 60 w Warszawie
Kto: pracownicy instytucji kultury i organizacji pozarządowych, bibliotekarze, nauczyciele, animatorzy kultury, dziennikarze, blogerzy, twórcy i wszyscy inni zainteresowani tematyką udostępniania zasobów w internecie i ich wykorzystywania

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny – należy jednak dokonać zgłoszenia za pomocą formularza znajdującego się poniżej. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. UWAGA! W tym samym czasie odbywają się równolegle dwa warsztaty.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opis warsztatów

Kim są odbiorcy zdigitalizowanych zasobów kultury w Polsce?

28.11.2018 godz. 9.30 -11.30

Prowadzenie: Maria Wierzbicka

Typologia odbiorców zdigitalizowanych zasobów kultury w Polsce wypracowana na podstawie badań ewaluacyjnych programu Kultura+ prowadzonych przez Centrum Cyfrowe w latach 2016-2018. W jaki sposób instytucje kultury mogą wykorzystać potencjał odbiorców swoich zdigitalizowanych zasobów i jak poszerzać ich grono?

Czym charakteryzują się poszczególne grupy użytkowników końcowych zdigitalizowanych zasobów i jak różnicować sposoby współpracy i komunikacji z nimi?

Maria Wierzbicka - socjolożka ze specjalizacją antropologia kultury, badaczka. Absolwentka ISNS UW oraz studiów doktoranckich przy ISNS UW, Gender Studies IBL PAN i dwuletniego studium Psychologii Procesu. Członkini grupy badawczej Kierunek Zwiedzania. Jej zainteresowania badawcze oscylują wokół tematów takich jak: kompetencje cyfrowe, digital parenting, digitalizacja zasobów kultury, otwartość instytucji kultury w sieci oraz ewaluacja wydarzeń kulturalnych. W ostatnich latach współpracowała m.in. z Centrum Cyfrowym, Fundacją Orange i Mazowieckim Instytutem Kultury. Prywatnie - mama pięcioletniej Ruty, joginka i członkini Zespołu Muzycznego 90210.

Business Model Canvas dla kultury

28.11.2018 godz. 9.30 – 11.30

Prowadzenie: Zuzanna Stańska

Business Model Canvas to narzędzie, które pomaga zweryfikować swoje założenia dotyczące prowadzonego projektu, firmy lub nowego pomysłu. To model składający się z dziewięciu pól o ustalonej kolejności uzupełniania, dzięki któremu możemy poszerzyć perspektywę i lepiej ocenić ilość pracy, koszty, trudność oraz sensowność naszego konceptu.

Jest to narzędzie bardzo popularne w kręgach startupowych - ale świetnie się ono sprawdza także w pracy nad projektami w NGOsach czy w instytucjach kultury.

Warsztat będzie prowadzony jako zajęcia w małych grupach. Będzie aktywnie!

Zuzanna Stańska - historyk sztuki, założycielka aplikacji mobilnej DailyArt oraz właścicielka firmy Moiseum od 2012 roku zajmującej się tworzeniem rozwiązań związanych z nowymi technologiami i nowoczesnym podejściem do publiczności w muzeach i instytucjach kultury. Organizatorka ogólnopolskiej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki oraz warszawskich spotkań muzealników Metamuzeum. Alumni Blackbox Connect Female Founders, laureatka British Council Young Creative Entrepreneur Award w kategorii Culture oraz wymieniona na liście „liderów Nowej Europy" „New Europe Top 100 Challengers" stworzonej przez Visegard Fund, Google, Financial Times i Res Publikę.

Jak być GLAM? Współpraca pomiędzy instytucjami kultury a Wikipedią

28.11.2018 godz. 12.00 – 14.00

Prowadzenie: Celina Strzelecka

Projekt GLAM (anglojęzyczny skrót Galleries, Libraries, Archives and Museums) to inicjatywa otwartej wiedzy, która promuje bezpłatny i otwarty dostęp do cyfrowego dziedzictwa kulturowego posiadanego przez galerie, biblioteki, archiwa i muzea. Celem spotkania jest przedstawienie polskich projektów GLAM zrealizowanych przez Wikimedia we współpracy z muzeami i instytucjami kultury. Instytucje takie jak Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Miasta Łodzi oraz Państwowe Muzeum Etnograficznym w Warszawie udostępniają swoje wybrane zasoby użytkownikom Wikipedii i w ten sposób przyczyniają się do poszerzenia zasobów wolnej encyklopedii o dokładniejsze i wiarygodne informacje na temat dzieł i obiektów, a także wzbogacenie materiału ilustrującego hasła z dziedziny historii, sztuki i kultury. Podczas spotkania zostaną omówione zasady i praktyczne metody udostępniania wybranych materiałów ilustracyjnych w bibliotece multimediów Wikimedia Commons, oraz metody pozwalające sprawdzić wykorzystanie udostępnionych plików przez użytkowników Wikipedii. Podczas prezentacji zostanie przedstawione w jaki sposób projekty GLAM-Wiki pozwalają instytucjom uzyskać dotrzeć do większej liczby odbiorców w kraju i na świecie oraz często ułatwiają zaangażowanie lokalnej społeczności w życie instytucji. UWAGA! Uczestnicy warsztatów proszeni są o przyniesienie własnych laptopów.

Celina Strzelecka – zaangażowana zawodowo w działalność Wikimedia Polska jako specjalistka ds. GLAM. Edytowanie Wikipedii rozpoczęła dzięki projektowi „Rok obrzędowy z Wikipedią” opartym na wspólnych badaniach terenowych pracowników Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, redaktorów i fotografów Wikipedii oraz wolontariuszy. Następnie wzięła udział w projekcie „Etnografia Karpat” realizowanym w 2016/17 roku. Ponadto prowadzi zajęcia dydaktyczne „#EtnoWiki – między cyberantropologią a digitalizacją wiedzy antropologicznej” w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego, których celem jest zaangażowanie studentów w edycję haseł z dziedziny etnografii, etnologii i antropologii kulturowej.

Jak twórczo i zgodnie z prawem wykorzystywać zasoby dziedzictwa kulturowego na przykładzie portalu „Wirtualne Muzea Małopolski”

28.11.2018 godz. 12.00 – 14.00

Prowadzenie: Kinga Kołodziejska

Podczas warsztatu uczestnicy poznają zasoby dziedzictwa kulturowego udostępnione na portalu Wirtualne Muzea Małopolski oraz przykłady ich twórczego wykorzystania w praktykach artystycznych i społecznych. Poznają też licencje, na jakich można korzystać z zasobów dziedzictwa kulturowego obecnego w sieci oraz spróbują własnych sił w twórczym wykorzystaniu wizerunków cyfrowych obiektów zdigitalizowanych przez Regionalną Pracownię Digitalizacji Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie i udostępnionych na portalu WMM.

Kinga Kołodziejska - z zawodu i zamiłowania filmoznawczyni, inicjatorka i uczestniczka wielu projektów edukacyjno-kulturalnych. Od 2006 roku związana z Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie, w którym obecnie pełni funkcję redaktorki prowadzącej portal „Wirtualne Muzea Małopolski”. Szczególnie zainteresowana szerokim udostępnianiem wiedzy, jej kontekstualizacją i funkcjonowaniem w sieci społecznej.

Jak legalnie tworzyć i korzystać z cudzej twórczości

28.11.2018 godz. 15.00 – 17.00

Prowadzenie: dr Krzysztof Siewicz

Warsztaty z prawa autorskiego. Pracując w grupach uczestnicy przygotują projekty, w które zaangażują własną twórczość oraz gotowe, cudze materiały. Będziemy przy okazji wspólnie zastanawiać się nad odpowiedziami na następujące pytania:

Z jakich materiałów można korzystać bez ograniczeń, jak rozpoznać domenę publiczną?

Co to jest dozwolony cytat i czym różni się np. od opracowywania lub plagiatowania cudzych utworów?

Jak znaleźć materiały na wolnych licencjach i korzystać z nich zgodnie z tymi licencjami?

Jak zarządzać prawami uczestników wspólnego projektu?

Krzysztof Siewicz - radca prawny specjalizujący się w prawnych aspektach przetwarzania informacji (co niektórzy nazywają prawem autorskim, prawem nowych technologii, prawem internetu itp.). Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz uzyskał dyplom LLM Central European University w Budapeszcie. Doktorat o ochronie wolności użytkowników oprogramowania obronił na Uniwersytecie w Lejdzie (Holandia). Był koordynatorem prawnym Creative Commons Polska i jest autorem polskiej lokalizacji wersji 3.0 licencji CC. Jest ponadto autorem szeregu publikacji naukowych poświęconych korzystaniu z technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz posiada wieloletnie doświadczenie doradcze w tej tematyce. Obecnie jest również członkiem zespołu Platforma Otwartej Nauki na ICM UW.

Aplikacje w działaniach kulturalnych

28.11.2018 godz. 15.00 – 17.00

Prowadzenie: Alicja Szulc

Podczas warsztatu uczestnicy poznają kilka przykładów interesującego wykorzystania aplikacji mobilnych jako uzupełnienia oferty instytucji kultury. Poznają również w praktyce dwie aplikacje, które pozwolą im uatrakcyjnić promocję własnych działań. UWAGA! Uczestnicy warsztatów proszeni są o przyniesienie własnych smartfonów lub tabletów, które będą niezbędne do korzystania z aplikacji mobilnych.

Alicja Szulc – pedagog, animator kultury, fotograf. Absolwentka pedagogiki społeczno-opiekuńczej na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Ukończyła realizację obrazu na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Była wykładowczynią w Zespole Szkół Fototechnicznych w Warszawie, koordynatorem projektów multimedialnych dla dzieci realizowanych przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Od 2010 roku jest Latającym Animatorem Kultury, prowadzi warsztaty filmowo- fotograficzne dla dzieci i młodzieży w całej Polsce, wspiera merytorycznie projekty skierowane do najmłodszych, do rodzin oraz seniorów. W latach 2013-2015 realizowała program rodzinny w Dziale Edukacji Muzeum Historii Żydów Polskich, oraz współtworzyła pod kątem merytorycznym projekt Miejsca Edukacji Rodzinnej w Muzeum. Koordynowała projekt „Lekcja na żywo" - dwa filmy edukacyjne streamingowane na żywo do wszystkich polskich szkół (realizowane przez TVP, Program I Polskiego Radia). Od 2016 roku współpracuje z Filmoteką Narodową Instytutem Audiowizualnym prowadząc edukację medialną dla uczniów szkół podstawowych. Propagatorka nowych technologii oraz ich wykorzystania do działań twórczych i kulturalnych. Od 2018 roku realizuje innowację społeczną, projekt skierowany do młodzieży „Zapracuj Smartfonem". Prowadzi szkolenia z zakresu nowych technologii dla instytucji kultury oraz urzędów miejskich.

Spotkanie literackie z Julią Fiedorczuk

28.11.2018 godz. 17.30

Julia Fiedorczuk jest poetką i prozaiczką. Zajmuje się również krytyką literacką oraz wykłada na Wydziale Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest laureatką Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej za tom „Psalmy” (2018). Jej powieść pt. „Nieważkość” nominowana była do Nagrody Literackiej „Nike”. Fiedorczuk jest również propagatorką koncepcji ekokrytyki i ekopoetyki na polskim gruncie.

W czasie spotkania z Julią Fiedorczuk porozmawiamy o tym, czy sztuka ma do odegrania jakąś specjalną rolę wobec kryzysu ekologicznego. Jak postulaty ekopoetyckie odzwierciedlają się w twórczości autorki? Zapytamy o to, czy miasto jest dzikie i czy psalmy zawsze są utworami, w których wychwala się ich adresata. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Kopeć.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału tylko w spotkaniu z Julią Fiedorczuk zapraszamy do Sztukarni o godz. 17.30.

Kontakt

wolnelektury@nowoczesnapolska.org.pl

tel. 22 465 15 35

Formularz zgłoszeniowy


Administratorem danych osobowych przetwarzanych w związku z organizacją wydarzenia „WOLNE LEKTURY FEST” jest Fundacja Nowoczesna Polska (ul. Marszałkowska 84/92 lok. 125, 00-514 Warszawa). Podanie danych osobowych jest konieczne do dokonania rejestracji na wydarzenie. Dane są przetwarzane w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia wydarzenia, a także w celach prowadzenia statystyk, ewaluacji i sprawozdawczości. Osobom, których dane są zbierane, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Więcej informacji w polityce prywatności (https://nowoczesnapolska.org.pl/prywatnosc/).

Wyrażam zgodę na fotografowanie i nagrywanie podczas warsztatów „WOLNE LEKTURY FEST” 28.11.2018 roku i następnie rozpowszechnianie mojego wizerunku w celach promocyjnych.
Zamknij

* Ładowanie