X
Wesprzyj!
Pomóż uwolnić książkę!Stanisław Ignacy Witkiewicz - Mątwa
potrzebujemy: 550,20 złdo końca zbiórki:
Pomóż uwolnić książkę!

5350 darmowych utworów do których masz prawo

Język
Wesprzyj działalność Nowoczesnej Polski

Wolne Lektury Fest

Wolne Lektury już od 10 lat udostępniają klasykę literatury polskiej i światowej w przyjaznej dla czytelnika formie i najwyższej jakości opracowaniu redakcyjnym. W ciągu dekady staliśmy się najpopularniejszą polską biblioteką internetową, odwiedzaną przez pięć milionów czytelników rocznie. Aby wspólnie uczcić ten jubileusz, przygotowaliśmy wydarzenie edukacyjne, na które złożą się warsztaty, wykłady i wspólne świętowanie, czyli

WOLNE LEKTURY FEST

Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach!

Kiedy: 24 listopada 2017 roku
Gdzie: Marzyciele i Rzemieślnicy, Dom Innowacji Społecznych przy ul. Brackiej 25 w Warszawie
Kto: pracownicy instytucji kultury i organizacji pozarządowych, bibliotekarze, nauczyciele, animatorzy kultury, dziennikarze, blogerzy, twórcy i wszyscy inni zainteresowani tematyką udostępniania zasobów w internecie i ich wykorzystywania

Udział w warsztatach jest bezpłatny – należy jednak dokonać zgłoszenia za pomocą formularza znajdującego się poniżej. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Każdy uczestnik może wciąć udział w jednym z trzech warsztatów:

Kultura dostępna dla wszystkich
Godz. 13-16
Prowadzenie: Mikołaj Rotnicki

Kultura musi być dostępna dla wszystkich! Nie zawsze jednak dostępna jest dla osób z niepełnosprawnościami. O czym należy pamiętać projektując strony internetowe instytucji? Na jakie trudności trafiają osoby niepełnosprawne podczas korzystania z cyfrowych zasobów kultury? Podczas warsztatu skierowanego przede wszystkim do pracowników instytucji kultury, poruszymy następujące kwestie: czym jest dostępność; dostępność informacji cyfrowej/elektronicznej; osoby z niepełnosprawnościami narażone na wykluczenie cyfrowe; technologie asystujące, z których korzystają osoby z niepełnosprawnościami; standard dostępności WCAG 2.0; dostępność cyfrowych obiektów kultury / dziedzictwa kulturowego; dobre praktyki w tworzeniu dostępnych cyfrowych obiektów kultury. Podczas warsztatu odbędą się ćwiczenia praktyczne. Będzie również czas na zadawanie pytań i uzyskanie na nie odpowiedzi.

Mikołaj Rotnicki - Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego (członek KOED) - specjalista ds. dostępności. Propagator filozofii uniwersalnego projektowania. Współtwórca rozwiązań i aplikacji mobilnych wspierających osoby z niepełnosprawnością wzroku. Autor artykułów i publikacji poświęconych nowoczesnym technologiom asystującym. Pasjonat urządzeń z logo nadgryzionego jabłka.

Skąd i jak bezpiecznie korzystać z darmowych i wolnych wideo i zdjęć w sieci? Jak wykorzystać wolne licencje by zwiększyć zasięg Twoich publikacji?
Godz. 16-18
Prowadzenie: Kamil Śliwowski

Choć czasem internet sprawia takie wrażenie, to nie wszystko tam wolno i nie ze wszystkiego co tam znajdziemy możemy wykorzystać swobodnie w pracy kreatywnej. Chcesz dowiedzieć się jak w swojej pracy wykorzystać treści na licencjach Creative Commons lub z domeny publicznej? Poznać różnice między licencjami i różnymi rodzajami treści darmowych, stockowych i wolnych? Wykorzystaj ich potencjał nie tylko do ułatwienia sobie swojej pracy, ale również do tego by zwiększyć jej potencjalny zasięg. Podczas warsztatu porozmawiamy o tym co możemy zrobić w ramach tzw. dozwolonego użytku, jak wyszukiwać, rozpoznać i poprawnie używać takich zasobów jak zdjęcia, grafiki oraz o tym kiedy i jak licencje mogą być dla Ciebie dobrym narzędziem do publikacji własnych treści.

Kamil Śliwowski - trener i animator edukacji medialnej, specjalizuje się w wykorzystaniu nowych technologii w edukacji, zwłaszcza w kontekście prawa autorskiego oraz ochrony prywatności. Na co dzień współpracuje z fundacją Katalyst Education, Koalicją Otwartej Edukacji, Fundacją Panoptykon i Creative Commons Polska. Autor gry edukacyjnej o prywatności w sieci „Trzęsienie danych", bloguje o nowych technologiach i otwartych zasobach w edukacji na www.otwartezasoby.pl.

Jak badać wykorzystanie zbiorów domeny publicznej? Jak sprawdzić, czy nasze zbiory są wykorzystywane?
Godz. 16-18
Prowadzenie: Marcin Wilkowski

Warsztat poświęcony będzie metodom badania wykorzystania zbiorów domeny publicznej. Instytucje dziedzictwa publikują swoje zbiory online, nie zawsze jednak w pełni wykorzystują możliwości badania tego, co dzieje się z nimi po udostępnieniu. Jak sprawdzić, czy nasze zbiory są wykorzystywane? Jak szacować oczekiwania odbiorców na podstawie danych dostępnych z analityki webowej? Jak monitorować wykorzystanie zbiorów republikowanych w Wikimedia Commons? Jak badać redystrybucję zbiorów w mediach społecznościowych? Jak interpretować dane dotyczące ich użycia? Na te i inne pytania odpowiemy sobie podczas warsztatów. Zapraszamy szczególnie przedstawicieli i przedstawicielki instytucji dziedzictwa udostępniających już lub planujących udostępniać swoje zbiory w Internecie. UWAGA! Uczestnicy tego warsztatu proszeni są o przyniesienie własnych laptopów.

Marcin Wilkowski – historyk i programista, twórca portalu Historia i Media (2005-2016). Pracował w Fundacji Nowoczesna Polska, koordynując działania Koalicji Otwartej Edukacji (KOED), obecnie pracownik Laboratorium Cyfrowego Humanistyki UW. Autor publikacji "Nowoczesna instytucja kultury w Internecie" (2017). Interesuje się innowacjami w sektorze instytucji kultury. historią cyfrową i archiwizacją Webu. Prowadzi bloga naukowego http://wilkowski.org/.

Uroczysta gala

Po warsztatach o godz. 19.00 serdecznie zapraszamy na uroczystą galę, która będzie okazją do wysłuchania okolicznościowych wystąpień, spotkania w gronie przyjaciół Wolnych Lektur i wspólnej zabawy. Będziemy wspominać, jak Wolne Lektury powstały, jak zmieniały się na przestrzeni lat i opowiemy, jakie mamy plany na przyszłość.
Osoby, które chcą wziąć udział tylko w wieczornej części wydarzenia proszone są o kontakt z Pauliną Choromańską: paulinachoromanska@nowoczesnapolska.org.pl, tel. 22 465 15 35.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Formularz zgłoszeniowy


Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w niniejszym formularzu zgłoszeniowym przez Fundację Nowoczesna Polska (administratora danych) z siedzibą w Warszawie (00-514) przy ul. Marszałkowskiej 84/92 lok. 125 na potrzeby organizacji warsztatów w ramach wydarzenia „WOLNE LEKTURY FEST”. Jednocześnie oświadczam, że zostałam/em poinformowana/y o tym, że mam prawo wglądu w treść swoich danych i możliwość ich poprawiania oraz że ich podanie jest dobrowolne, ale niezbędne do dokonania zgłoszenia.

Wyrażam zgodę na fotografowanie i nagrywanie podczas warsztatów „WOLNE LEKTURY FEST” 24.11.2017 roku i następnie rozpowszechnianie mojego wizerunku w celach promocyjnych.
Zamknij

* Ładowanie